Baza wiedzy

Jak rozpuścić miód?

Od najmłodszych lat uczymy się, że naturalny miód może mieć postać płynną lub stałą. Ta druga tak niepopularna, jest następstwem krystalizacji, która następuje w miodach w czasie kilku dni do kilkunastu tygodni od wywirowania. Wokół tego jak szybko powinien krystalizować miód (kliknij i przeczytaj nasz artykuł) i czy tzw. cukrzenie się jest procesem naturalny, czy też wynikającym z dużej zawartości cukru w miodzie – narosło wiele mitów.

Dziś skupimy się na tym, co zrobić, by doprowadzić strukturę miodu do postaci płynnej czy też tej przypominającej formę kremowaną – o tym czym jest kremowanie miodu, pisaliśmy w artykule "Kremowany Wowka Miód Perłowy".

Twardy miód – jak to ugryźć?

Krystalizacja miodu jest procesem naturalnym. Jej tempo zależy od rodzaju miodu. Miody wiosenne, takie jak rzepakowy czy wielokwiatowy krystalizują już w ciągu kilku do kilkunastu dni od wywirowania, natomiast miody letnie utrzymują płynną postać kilka, a w niektórych przypadkach kilkanaście tygodni. Skrystalizowany naturalny miód konsystencją przypomina masło, które właśnie wyjęliśmy z lodówki i chcemy nim posmarować świeżo ukrojoną kromkę pieczywa.

Nic z tego! Nawet jeśli uda nam się wydobyć ze słoika pożądaną ilość, to próba rozsmarowania doprowadzi nas do frustracji i nici z pysznego śniadania. Mamy więc wybór, albo z niego zrezygnować, albo przeprowadzić zabieg upłynnienia miodu. Niestety, aby zrobić to zgodnie ze sztuką i nie stracić cennych właściwości, musi to być proces rozłożony w czasie.

Cierpliwi jednak będą nagrodzeni i sami mogą zdecydować czy wolą konsystencje płynną, tak by móc dodać miód do sosów, sałatek czy polać nim gofra, czy też kremową – tak by posmarować kromkę ulubionego pieczywa, czy też naleśnika. Ci drudzy, nad dekrystalizacją miodu spędzą również nieco mniej czasu...

Jak samodzielnie rozpuścić miód?

Najpopularniejszym sposobem upłynnienia miodu (doprowadzenia go do pożądanej konsystencji) jest umieszczenie słoika naszego ulubionego miodu w garnku z wodą, której temperatura nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Jeśli słoik jest duży, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i co jakiś czas kontrolować temperaturę wody. Mamy wtedy pewność że temperatura która działa na nasz miód nie jest zabójcza dla mikroelementów w nim zawartych i że nawet jeśli nie zdążymy go zjeść nim ponownie skrystalizuje, nie uszkodzimy jego naturalnej struktury.

Prostym sposobem, który przyśpieszy ten proces, jest przełożenie mniejszej porcji miodu do innego naczynia, bądź mniejszego słoika. Dzięki temu miód szybciej się podda i osiągnie docelową konsystencję, a my będziemy mogli wspomóc ten proces poprzez mieszanie go od czasu do czasu drewnianą łyżką Jeśli nie mamy miejsca na kuchence, słoik z miodem możemy wstawić do .. piekarnika. Mamy wtedy pewność, że zadana temperatura będzie stała i możemy również ustawić czas jego pracy, zasada ta sama – im mniejsza gramatura, tym szybciej będziemy mieli płynny miód.

Domowy sposób na kremowanie naturalnego miodu!

Aby nie spowodować, że miód będzie ociekał po kromce chleba, gofra, czy też zepsuje nam radość z jedzenia naleśnika, powinniśmy w odpowiednim momencie przerwać proces jego rozpuszczania. Jednocześnie, rekomendujemy aby jeszcze w trakcie jego trwania użyć drewnianej łyżeczki i zamieszać – dzięki temu, uzyskamy jednolitą konsystencję, a naszym działaniem częściowo doprowadzimy do napowietrzenia struktury miodu. Uwaga, im więcej czasu na to poświęcimy, tym lepszy będzie efekt, a więc do dzieła!

Wybierz Miody Wowka i ciesz się ich smakiem

Decydując się na nasze miody z reguły nie musisz przeprowadzać w/w zabiegów. Dlaczego? Ponieważ część z nich jeszcze przed sprzedażą poddajemy procesowi kremowania – są to miody z kategorii perłowych: perłowy rzepakowyperłowy z porzeczkami, perłowy z malinamia także perłowy z truskawkami. Reszta miodów to miody, których nie kremujemy ze względu na ich szlachetność i charakterystyczną strukturę, która nie lubi typowego wielogodzinnego kremowania.

Aby jednak nie spotkała Was nieprzyjemna niespodzianka po otwarciu słoika oferowane miody dekrystalizujemy w takich odstępach czasu, by trafiały do was w postaci, która przypomina formę kremowaną. Taki miód, przechowywany w temperaturze pokojowej utrzymuje swoją strukturę bardzo długo ponieważ do jego roztopienia stosujemy odpowiednią temperaturę w korelacji z odpowiednio długim czasem. Przejdź do naszej galerii produktów i sprawdź jakie miody są aktualnie dostępne. Smacznego! 

Opublikowano w : Porady

Zostaw komentarz

expand_less