Baza wiedzy

8 sposobów na ... wykorzystaj pyłek w codziennej diecie!

Miód to nie jedyne przepyszne i zdrowe dobrodziejstwo, które otrzymujemy od naszych pracowitych pszczół. Wśród wielu dostępnych wspaniałości, poczytne miejsce zajmuje pyłek pszczeli. W dzisiejszych artykule pokrótce wyjaśnimy Wam jak taki pyłek powstaje, jakie dobroczynne składniki odżywcze w sobie zawiera oraz podamy 8 prostych i sprawdzonych sposobów na to, aby włączyć pyłek pszczeli do codziennej diety.

Czym jest pyłek kwiatowy?

Oprócz nektaru, z którego powstaje miód, pszczoły pobierają z kwiatów również pyłek, który skrzętnie zabierają do ula i gromadzą w plastrach. Pszczoły posilają się nim na bieżąco, ale również gromadzą na ewentualne cięższe czasy, gdy może im doskwierać tymczasowy brak pokarmu. Dzięki tym obserwacjom, pszczelarze już dawno wywnioskowali, że pyłek kwiatowy musi być niesamowicie odżywczy, skoro same pszczoły korzystają z jego dobrodziejstw.

Wraz z rozwojem nauki, wcześniejsze wnioski wyciągnięte z obserwacji natury zostały poparte dowodami. Pyłek pszczeli to istny superfood, który posiada praktycznie wszystkie niezbędne składniki do utrzymania organizmu w zdrowiu i witalności

Zdrowotne właściwości pyłku kwiatowego.

Dokładne właściwości będą zależeć od rodzaju kwiatów, z których pszczoły pobrały pyłek. Dlatego ważne też jest, abyście byli pewni pochodzenia pyłku - np., czy pasieki nie znajdują się zbyt blisko środków zanieczyszczeń. Z pasieką Wowka nie macie się czego obawiać - aby zobrazować wam położenie naszych pasiek, przedstawiamy krótki filmik który nagraliśmy na trzech z nich: 

Pyłek kwiatowy zawiera aż… 250 substancji aktywnych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu oraz jego odżywienia. W pyłku znajdziecie m.in.:

  • proteiny,
  • lipidy,
  • witaminy,
  • minerały,
  • enzymy,
  • zdrowe tłuszcze, 
  • antyoksydanty

Wysoka zawartość antyoksydantów znajdujących się w pyłku pszczelim chroni przed wolnymi rodnikami oraz zapobiega powstawaniu chorób przewlekłych. Dzięki nim możecie zredukować stany zapalne organizmu, usunąć szkodliwe bakterie oraz wspomóc organizm przez rozrostem i rozprzestrzenianiem się guzów. Dzięki składnikom odżywczym zawartym w pyłku możecie zmniejszyć poziom złego choresterolu we krwi, zapobiegać zatorom żylnym, które są częstym powodem chorób serca.

Pyłek pszczeli wspomaga również prawidłowe funkcjonowanie wątroby i wspiera ją w oczyszczaniu się z toksyn. Wspiera organizm w walce z zakażeniami bakteryjnymi oraz łagodzi objawy alergii (jeżeli jesteście jednak alergikami, skonsultujcie włączenie pyłku, jak i innych produktów pszczelich ze swoim lekarzem, aby uniknąć ostrych reakcji alergicznych). Dzięki właściwościom przeciwzapalnym oraz antyoksydacyjnym, pyłek kwiatowy wspiera gojenie się ran oraz leczenie organizmu. Jego antybakteryjne składniki redukują ryzyko powstania zakażenia przy zranieniu.

Okres menopauzy? Pyłek złagodzi jego objawy, m.in. nagłe uderzenia gorąca, nocne poty, zmiany nastroju czy zaburzenia snu. Regularna konsumpcja pyłku wpływa również na zdolność organizmu do efektywniejszego pobierania minerałów takich jak wapń, fosfor czy żelazo z innych pokarmów. Dzieje się tak ponieważ pyłek zawiera witaminę C, bioflawonoidy, zdrowe proteiny i aminokwasy. Pyłek kwiatowy może wspomóc w rozwoju tkanki mięśniowej, przyspieszyć metabolizm oraz zadbać o ogólne zdrowie całego organizmu.

Mamy nadzieję, że po wymienieniu tych kilku właściwości pyłku kwiatowego zachęciliśmy Was do wprowadzenia go do swojej diety. Ale jak to efektywnie zrobić - żeby było jednocześnie zdrowo, ale i nie nużąco? Poniżej przedstawiamy 8 sposobów na włączenie pyłku kwiatowego do swojej codziennej diety. 

8 sposobów na włączenie pyłku kwiatowego do swojej diety.

  1. Piękne granulki pyłku kwiatowego uatrakcyjnią każdy jogurt, płatki lub owsiankę. Jeżeli jesteście fanami śniadań tego typu, wystarczy, że oprószycie Wasze danie z wierzchu pyłkiem. Śniadanie będzie wyglądać apetycznie, a do tego zyska wiele zdrowotnych właściwości. 
  2. Kolejnym pomysłem na włączenie pyłku kwiatowego do śniadania to dodanie go do domowej granoli. Czym jest granola? To upieczone w piekarniku płatki owsiane, z dodatkiem, np. pestek słonecznika lub dyni oraz orzechów. W kwestii co do niej dodać ogranicza nas tylko wyobraźnia - mogą to być suszone owoce, rodzynki lub właśnie… pyłek kwiatowy! Taką granolę możemy przechowywać w suchym miejscu i dodawać ją jako zdrowy i pyszny dodatek do jogurtów, mleka lub wykorzystać ją przy sporządzaniu ciast lub słodyczy.
  3. Jeżeli jesteście fanami domowych smoothies śmiało dodajcie do nich trochę pyłku kwiatowego. Dzięki jego antyoksydacyjnym właściwościom możecie stworzyć prawdziwy eliksir piękna i młodości.
  4. Pyłek kwiatowy można dodać do domowych batonów energetycznych oraz surowych deserów i słodyczy. Organizm Wam podziękuje, szczególnie po zwiększonym wysiłku fizycznym lub psychicznym.
  5. Pyłek można dodać do dressingu do sałatek. Doda im nie tylko wizualnej atrakcyjności, wartości odżywczych, ale i nowej kombinacji smakowej.
  6. Jeżeli sami przygotowujecie popcorn, możecie go posypać sproszkowanym pyłkiem. Wspólne oglądanie filmów właśnie stało się jeszcze przyjemniejsze.
  7. Możecie posypać pyłkiem kwiatom ciemną, naturalną czekoladę. Dzięki temu dodacie jeszcze więcej zdrowych właściwości do surowej czekolady, która również uważana jest za zdrowy produkt.
  8. Dodajcie pyłek do tostów zrobionych na słodko. Posmarujcie tosta naturalnym kremem orzechowym i posypcie pyłkiem kwiatowym.

Tak jak widzisz - wystarczy tak niewiele, aby żyć zdrowiej. Kliknij i dodaj pyłek do swojego koszyka!

Opublikowano w : Przepisy, Porady

Zostaw komentarz

expand_less