Baza wiedzy

To nie jest takie proste. Jak prawidłowo jeść miód?

Miód to samo zdrowie w wyjątkowo pysznej postaci, ale też sporo kalorii – ponad 300 kcal w 100g. To wciąż mniej niż kaloryczność cukru (387 kcal w 100g), jednak zjadanie słoiczka miodu dziennie mogłoby solidnie narozrabiać w diecie. Jak jeść miód, żeby mieć z tego tylko korzyści?

Jak często można jeść miód?

Miód to jeden z najcenniejszych darów natury, uważany za superfood i naturalną suplementację wielu ważnych składników. Dobrze jest stosować go regularnie, czyli codziennie. Pułapką zdrowotną może być jednak sposób jedzenia miodu. Jeśli traktujemy go jako element deseru i codziennie będziemy jedli słodkie placki, lody czy inne kaloryczne smakołyki, żeby w ten sposób wprowadzać miód do diety, to możemy przekroczyć swoje dzienne zapotrzebowanie na energię i szybko zauważyć różnicę na wadze. Dlatego warto pamiętać: miód może być jedzony solo, po prostu ze słoiczka, jest też doskonały jako dodatek do wody z owocami i miętą albo do dressingu do sałatki. Są różne sposoby, żeby wprowadzić miód do diety, ale bez setek kalorii gratis – zajrzyjcie do tego artykułu.

Czego nie wolno robić z miodem?

Jeśli zależy nam na miodzie w diecie, ponieważ jest zdrowy, należy tak go jeść, żeby tych właściwości nie stracić. Co to oznacza? Cenne składniki miodu przegrywają z wysokimi temperaturami (powyżej 40 stopni). Łyżeczka miodu w gorącej herbacie to tylko słodzidło, co nie znaczy, że nie można pić herbaty z miodem – wystarczy poczekać aż napój trochę ostygnie i wtedy dodać miód. To samo można powiedzieć o wypiekach czy gotowanych daniach z miodem. Taki miód nie jest bombą witaminową, jednak wciąż jest lepszym rozwiązaniem niż cukier i wiele wnosi do smaku potrawy. Warto więc stosować go do gotowania, ale pamiętając na przykład o szklance ciepłej wody z miodem na czczo. To tak dostarczamy sobie witaminy.

Ile miodu mogą jeść dzieci?

Poza sposobem podania ważna dla zdrowia jest też dzienna ilość miodu – a tu już wiele zależy od wieku i stanu zdrowia. Dzieci mogą jeść miód od pierwszego roku życia, o czym napisaliśmy już na blogu. Mają jednak małe zapotrzebowanie kaloryczne: odpowiednia ilość miodu to jedna, góra dwie łyżeczki dziennie. Nawet jeśli dziecko przepada za miodem, rodzice powinni dla jego dobra podejmować mądre decyzje. Jak zdrowo włączyć miód do diety dziecka? Mamy dla Was sporo pomysłów na posiłki i przekąski z miodem dla dzieci. Najprostsza propozycja to po prostu woda z miodem – pyszna i pełna witamin. Oczywiście podawanie dziecku miodu trzeba zacząć ostrożnie, wypatrując potencjalnych oznak alergii.

Jak często senior może jeść miód?

Co z dorosłymi? Przyjmuje się, że dorosła osoba powinna przyjmować dziennie mniej niż 100g miodu – maksymalnie trzy łyżki. Jeśli jednak występują problemy zdrowotne, na przykład cukrzyca, sprawa się komplikuje. Dlatego trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, ile miodu dziennie może bezpiecznie zjeść senior. Jeśli nie ma alergii czy problemów z cukrem, z pewnością może przyjmować jedną-dwie łyżki dziennie. I powinien! Na serce, na układ pokarmowy, jako zdrowe źródło energii – osoby starsze mają wiele powodów, żeby jeść miód, a my podpowiadamy w artykule na blogu, jak wybrać najlepszą dla nich odmianę.

Czy można jeść miód na diecie?

Odchudzasz się lub po prostu dbasz o formę i nie wiesz, czy miód jest dla Ciebie? Miód jest szczególnie dla Ciebie. Zawiera enzymy oraz naturalne cukry, które mogą usprawnić metabolizm organizmu, a przy okazji ogranicza zapotrzebowanie na słodycze – to idealne wsparcie diety. Sportowcy i osoby pracujące fizycznie powinny nawet zwiększyć ilość miodu dziennie, na przykład o łyżkę. To zdrowe źródło energii i cennych składników. Kto raz wypije po treningu naturalny izotonik z miodem, już nigdy nie skusi się na sklepowy!

Kiedy warto jeść miód?

Każda pora dnia jest dobra na miód. Jako składnik śniadania daje nam wspaniały zastrzyk energii na cały dzień – ale bez gwałtownych przypływów i odpływów sił, ponieważ miód to naturalne cukry, które uwalniają się powoli. Czy można jeść miód wieczorem? Oczywiście! Mamy już na ten temat artykuł, więc tylko małe przypomnienie: miód przed snem powoduje, że lepiej śpimy i głębiej się relaksujemy. W nocy też ważna jest kwestia wolnego uwalniania cukru - trochę miodu wieczorem może nas uchronić przed napadem wilczego głodu. Czy kogoś jeszcze trzeba przekonywać, że miód to cud? Szczególnie cud miód z Warmii?.

Opublikowano w : Porady

Zostaw komentarz

expand_less