Baza wiedzy

Czy dzieci powinny jeść miód?

Prawdziwy miód to produkt wyjątkowy: naturalny, pełen witamin i wartościowych składników. Od pokoleń cenimy go za prozdrowotne właściwości i cudowny smak. Co warto wiedzieć, by korzystać z dobrodziejstwa miodu skutecznie? Kiedy można go wprowadzić do diety dziecka?

Od jakiego wieku miód dla dziecka?

Mamy dobrą wiadomość dla rodziców: miód mogą jeść nawet malutkie dzieci. Spokojnie można włączyć ten cenny produkt do diety malucha zaraz po pierwszych urodzinach dziecka i cieszyć się jego działaniem profilaktycznym lub korzystać z jego wspaniałych mocy, gdy malucha dopadnie infekcja. Dlaczego dzieci nie mogą jeść miodu wcześniej? Niedojrzałość mikroflory jelitowej i komórek układu immunologicznego malucha może sprawić, że młody organizm nie poradzi sobie z przetrwalnikami Clostridium botulinum, które mogą znajdować się w miodzie. Dla dorosłych są zupełnie nieszkodliwe, u dziecka poniżej roku mogą wywołać poważne problemy. Innym powodem, na który możemy natknąć się w różnych źródłach, jest pyłek pszczeli, który może uczulić maluszka.

Jaki miód dla rocznego dziecka?

Pierwsze urodziny za nami – czas na wprowadzenie miodu do diety dziecka. Idealny miód dla dzieci jest delikatny w smaku – polecamy rzepakowy, lipowy lub wielokwiatowy. Jak podawać miód takiemu maluchowi? Poza klasycznymi rozwiązaniami takimi jak kanapki, placki, gofry lub naleśniki są też inne, pyszne sposoby. Szczególnie w sezonie jesiennym warto wprowadzić rytuał codziennego picia wody z miodem. Taki miód dla dzieci to doskonały patent – nawet jeśli dziecko nie ma ochoty jeść, z pewnością chętnie się napije słodkiej wody. Jak ją przygotować? Łyżeczkę miodu rozpuszczamy w 100 ml ciepłej wody. Ważne, aby była tylko ciepła, a nie gorąca, ponieważ w temperaturze wyższej niż 40°C miód traci swoje prozdrowotne właściwości.

Jaki miód dla dwuletniego dziecka?

W okolicach drugich urodzin dzieci zaczynają częściej używać sowa „nie” i ma to też wpływ na ich dietę – częściej odrzucają nawet dobrze znane produkty. Jeśli Twój 2-latek jest wybrednym niejadkiem, lepiej nie forsować pokarmów o trudnej do zaakceptowania formie. Taki problem miewają czasem maluchy z miodem – w swojej naturalnej formie jest przecież grudkowaty i szorstki z powodu kryształków cukru. Na szczęście mamy w ofercie idealny miód dla 2 latka: kremowany na zimno. Miód kremowany powstaje poprzez ucieranie naturalnego miodu bez przegrzewania go. Miód nie traci właściwości, ale zyskuje delikatną, gładką, kremową postać, która świetnie się sprawdza na kanapkach, placuszkach lub w naleśnikach. Wielu niejadków udało nam się przekonać do miodu dzięki temu?.

Ile miodu dla dziecka?

Miód jest zdrowy i pyszny, pomaga dbać o zdrowie malucha i stanowi uwielbianą przekąskę, ale jest to też cukier, którego w diecie dziecka nie powinno być zbyt dużo. Ile to „zbyt dużo”? To zależy od wieku dziecka i jego zapotrzebowania kalorycznego. Zalecenia WHO są jasne: u dzieci tylko 10%, a najlepiej 5% energii dostarczanej z pożywienia powinno pochodzić z cukru (czyli słodyczy, ale też owoców i na przykład jogurtów albo mleka modyfikowanego – te produkty bywają dosładzane). Ile miodu dla rocznego dziecka? Taki maluch potrzebuje około 1000 kalorii dziennie, można więc założyć, że łyżeczka miodu dla dziecka będzie zdrowym rozwiązaniem. Siedmiolatek ma już za to zapotrzebowanie na poziomie 1800 kalorii, więc dwie łyżeczki miodu w diecie będą dla niego odpowiednie.

Miód dla małych dzieci – jak nie przesadzić z cukrem w diecie?

Jeśli chcemy podawać dziecku miód, ponieważ jest zdrowy i pełen cennych składników, ale obawiamy się nadmiaru cukru w diecie, można spróbować zastąpić miodem inne formy cukru. Miód można stosować do słodzenia napojów albo potraw, jeśli jest to dziecku potrzebne. Najważniejsze, żeby pamiętać o negatywnym wpływie temperatury na miód. Czyli: raczej nie dodajemy miodu do gotującej się zupy, ale odrobinę dorzucamy tuż przed podaniem maluchowi, już w odpowiedniej temperaturze – jedzenie będzie słodsze, a miód nie straci swoich cennych właściwości! Dobrze jest też miód wprowadzić do diety dziecka zamiast zwykłych słodyczy, a nie oprócz nich. W Pasiece Wowka znajdziecie naturalne miody kremowane również z dodatkiem owoców, żeby urozmaicać dietę malucha. Dla starych dzieci zdrową i pyszną przekąską może być miód z owocami. Miód może być ulubionym rodzajem słodyczy dla Twojego dziecka, wystarczy spróbować?.

 

Opublikowano w : Porady, Strefa Klienta

Zostaw komentarz

expand_less