Baza wiedzy

Nie tylko desery - do czego miód przydaje się w kuchni?

Miód to bezcenny produkt w kuchni: zamienia proste naleśniki lub placki w pyszny deser. Dobrze komponuje się z ciastami i lodami. Potrafi przekonać małego niejadka do jedzenia, a zabieganym dorosłym daje namiastkę słodyczy bez gotowania. Na dodatek miód może spokojnie stać w kuchennej szafce nawet kilka lat, więc najprawdopodobniej masz go w domu. Pytanie tylko, czy znasz wszystkie kulinarne zastosowania miodu?

Woda smakowa z miodem – ratunek w upały


Wiosna i lato to czas stworzony do codziennego stosowania miodu na różne sposoby. Po pierwsze: robi się ciepło, chcemy (i powinniśmy!) pić więcej. Z większą ochotą sięgamy po słodkie napoje, rozsądek podpowiada jednak zwykłą wodę. Sprytne rozwiązanie? Domowa woda smakowa. Trochę owoców – cytryny, truskawki, maliny – cokolwiek masz pod ręką. Do tego mięta, może limonka, woda – gotowe! Zabierz taki napój do pracy, na wycieczkę, na działkę, do parku albo pij dobrze schłodzony na balkonie. Odpowiednie nawodnienie to podstawa dobrego samopoczucia, kiedy robi się gorąco, a z tym „drinkiem” każdy ma ochotę na kolejną szklankę. Jaki miód polecamy do wody smakowej? Rzepakowy, ponieważ ma delikatny smak, który sprawdza się w różnych połączeniach. Dzieci też przepadają za taką wodą!

Domowy izotonik – idealne rozwiązanie dla sportowców


Woda smakowa z miodem to napój dla każdego, ale dla sportowców mamy coś ekstra – oczywiście z miodem. Wystarczy do wody dodać miód (najlepiej rzepakowy, 3 łyżki na litr wody), cytrynę, szczyptę soli i mamy domowy izotonik. Napój izotoniczny to płyn uzupełniający wodę i elektrolity w organizmie. Przydaje się w czasie treningu i po nim, kiedy trzeba doprowadzić do równowagi zmęczony organizm. Nie musicie już kupować gotowego napoju, zaśmiecać planety kolejną plastikową butelką, przepłacać w klubie sportowym czy na siłowni. Robicie w domu, doprawiacie tak, jak lubicie i nie musicie się już o nic martwić.

Sosy z miodem – najlepsze połączenie na grilla


Kiedy robi się ciepło, wzrasta zapotrzebowanie nie tylko na pyszne napoje. W naszej diecie znów pojawiają się świeże warzywa, które najlepiej jest jeść w surowej postaci - na przykład sałatek. Co zrobić, by były jeszcze smaczniejsze? Sos miodowo-musztardowo ma prosty skład (miód, musztarda, cytryna, sól, pieprz, oliwa), a potrafi zmienić w arcydzieło każdą chyba sałatkę. Pasuje do kurczaka i do tofu, do serów – szczególnie fety, do świeżych warzyw i ogórków małosolnych. Zrobienie zajmie Ci chwilę, wspominać go będziesz tygodniami. To nie jedyny sos, do którego trzeba lub można dodać miód. Domowy winegret, słodki sos chili, sos BBQ – te niezbędne dodatki do grilla smakują znacznie lepiej z miodem, na przykład spadziowym, który ma delikatnie wędzony posmak lub delikatniejszym rzepakowym.

Czy miód można gotować?


Często powtarzamy, że miód można dodawać do herbaty, ale dopiero jak trochę ostygnie – w temperaturze powyżej 40 stopni miód traci swoje zdrowotne właściwości i staje się po prostu słodzidłem. Czy to oznacza, że miodu nie można używać do słodzenia potraw przy gotowaniu? Wręcz przeciwnie! Wiele przepisów zakłada dodanie cukru – słodzimy przecież pomidorowe sosy do makaronu, marynaty do mięsa, dania kuchni azjatyckiej i nie tylko. Jeśli mamy do wyboru posłodzić cukrem lub miodem – najczęściej miód jest najlepszym wyborem. Zawiera mniej kalorii niż biały cukier, wnosi też do smaku potrawy więcej niż po prostu słodycz. Miód spadziowy ma delikatnie żywiczny posmak, miód lipowy jest lekko kwaskowy – to wszystko może fantastycznie wzbogacić smak przyrządzanego dania. Rzeczywiście, cenne minerały i witaminy znikną w tym procesie, ale to wciąż lepsze rozwiązanie niż słodzenie cukrem. Zachęcamy do eksperymentowania! Nie uwierzysz, jak miód potrafi nie tylko dosłodzić danie, ale i podkręcić jego smak!

Jaki miód do ciasta?

Skoro o wysokich temperaturach mowa: miód to też świetne słodzidło do wypieków. Miód wielokwiatowy wniesie na nowy poziom szarlotkę, rzepakowy jest doskonały, gdy robisz kruche ciasto z owocami. Idealnie komponuje się ze śliwkami, truskawkami, wiśniami, brzoskwiniami – to bardzo uniwersalny, delikatny, ale bogaty w smaku miód. Proste ciasto, jak chlebek bananowy, w którym zwykle niewiele jest składników, liczy się więc każda nuta smakowa, będzie lepszy niż zwykle, jeśli cukier zastąpisz miodem. Spróbuj z ciasteczkami, deserami takimi jak budyń – waniliowy i śmietankowe ogromnie zyskują, gdy dosłodzisz je miodem. Jeśli na myśl o dodawaniu miodu do ciasta od razu czujesz zapach piernika, musisz wiedzieć, że to dopiero początek! Lekkie letnie desery też smakują lepiej z miodem. Zgłodnieliście jak my? Zapraszamy do naszego sklepu. Warto wybrać duże słoiczki miodu. W końcu słodkie śniadanie, sałatka na lunch, obiad z deserem i smakowa woda na cały dzień oznaczają, że miód może zniknąć w mgnieniu oka.

Opublikowano w : Porady

Zostaw komentarz

expand_less