Baza wiedzy

Dlaczego dzieci i osoby starsze powinny spożywać miód?

Czy wiesz skąd wzięła się nazwa miesiąc miodowy? Otóż w dawnych czasach nowożeńcy jedli miód by mieć zdrowie dzieci!

Jak jest teraz? Większość z nas gdy podejmuje decyzje o tym by powiększyć rodzinę, zaczyna dbać o własne zdrowie co jest słusznym kierunkiem. Miód do dziś uważany jest za afrodyzjak i potrafi do siebie zbliżyć.

Jak często w kontekście prezentu myślimy o zdrowiu osób starszych? Prawie zawsze. Reklamy są przesycone uśmiechniętymi staruszkami otrzymującymi od swoich dzieci bądź wnuków kompleks witaminowo-mineralny, bądź inny suplement diety po którego zażyciu czują się dużo lepiej, ale czy te kapsułki są im na pewno potrzebne?

Jaki miód dla dzieci?

Miód jest uważany za bardzo zdrowy produkt, jednakże uwaga : Amerykańska Akademia Pediatrii nie zaleca podawania miodu dzieciom do 12 miesiąca życia, zakaz ten obejmuje również produkty w których miód jest jedynie pół składnikiem. Winowajcą są laseczki Clostridium botulinom - zdolne do produkcji toksyny jadu kiełbasianego. Bakterie te ukryte są w glebie skąd pszczoły przenoszą je z nektarem, spożywane następnie w miodzie który nie został poddany pasteryzacji mogą wywołać poważne problemy zdrowotne u niemowląt.

Jeśli jednak nasza pociecha stoi już na własnych nóżkach albo niewiele jej do tego brakuje to znak, że może również spróbować miodu. Zawarte w nim potas, fosfor, chlor, żelazo, wapń, magnez, molibden, kobalt i mangan oraz witaminy A1, B1, B2, B6, C, kwas foliowy i biotyna mogą z powodzeniem konkurować z produktami w postaci multiwitaminowych żelków bądź innych zdrowych przekąsek polecanych przez firmy farmaceutyczne.

Przygotowaliśmy więc cały zestaw miodów idealnie nadających do porannego pożywnego śniadania, bądź jako zdrowa przekąska po szkole by nabrać sił na dalszą część dnia.

Jaki miód dla dzieci zatem wybrać? W naszym zestawieniu miodów dla najmłodszych, udział biorą:

Perłowy kremowany miód rzepakowy - jako pierwszy zyskał miano białej nutelli. By zapobiec nudzie która z czasem wkrada się do naszego jadłospisu na jego bazie stworzyliśmy również perłowy miód z maliną - przypominającej początek lata słodyczy miodu z malinami nie oprze się żaden łasuch. Smak czarnej porzeczki w miodzie? Proszę bardzo: miód perłowy z porzeczkami to jeden z trzech bestsellerów w naszej ofercie.

Ostatnim uwielbianym przez dzieci połączeniem jest miód perłowy z truskawkami. Soczysta truskawka nadająca nowy wygląd i smak dla puszystego miodu rozprowadzonego na porannych naleśnikach!

Oczywiście rozwój i upodobania smakowe dzieci są możliwe do ukierunkowania. Tak więc być może warto by częstować nasze pociechy różnymi rodzajami miodów. W okresie przeziębienia dobrym wyborem będzie miód lipowy - jeśli nasze dziecko za wczasu pozna jego smak będzie nam łatwiej we wprowadzeniu go jako wsparcie walki z chorobą.

Miód tysiąca kwiatów (potocznie zwany miodem wielokwiatowym), przyda się w okresie wiosny jeśli nasze dziecko będzie wykazywało symptomy alergiczne.

Czego chcieć więcej? Natura podsuwa nam szereg możliwości do wsparcia rozwoju i zdrowia naszych najmłodszych. Czy warto z nich skorzystać? Decyzja należy do Ciebie!

Jaki miód dla osób starszych

Podwyższone ciśnienie krwi, brak energii, anemia, procesy miażdżycowe to tylko niektóre z problemów z którymi borykają się osoby starsze, a które przy wsparciu diety miodem mogą zostać wyhamowane. Łatwo przyswajalna i duża dawka energii wspomaga pracę mózgu, a zawarta w miodzie bakteriobójcza inhibicja oraz nadtlenek wodoru powodują, że miód zaliczany jest do naturalnych antybiotyków. Jaki miód dla osób starszych powinniśmy wybrać?

Miód gryczany wspomoże w leczeniu chorób serca i układu krążenia dzięki zawartym związkom flawonoidowym. Kwercetyna natomiast opóźni procesy starzenia.

Miód lipowy dzięki dużej zawartości betakarotenu, olejków eterycznych, glikozydy wspomoże w oczyszczeniu dróg oddechowych, nosa i gardła, jak też zadziała przeciwgorączkowo.

Jeśli natomiast potrzebne jest wsparcie po chorobie w celu odzyskania sił, regeneracji idealnym rozwiązaniem będzie miód rzepakowy: bogaty w olejki eteryczne, garbniki, związki vgoryczowe, flawonoidy, biopierwiastki, witaminy z grupy B, K i C, kwas nikotynowy i cholinę.

Miód - idealny składni zróżnicowanej diety

Miód ma szerokie zastosowanie w codziennej diecie. Możemy jeść go łyżeczką ze słoika, słodzić herbatę, przygotować pyszną lemoniadę lub napój izotoniczny o którym pisaliśmy w artykule „Izotoniczny Wowka napój energetyczny”, czy wybrać jako dodatek do sałatek (jeśli nie czytałaś/eś naszego artykułu5 przepisów na sałatkę z miodem” - koniecznie zrób to teraz).

Jego regularne spożywanie nie gwarantuje nam zdrowia, ale zwiększa nasze szanse na jego zatrzymanie i buduje wartościowe nawyki żywieniowe u najmłodszych. Jeśli nadal masz wątpliwości jaki rodzaj miodu będzie dla Ciebie najlepszy - wybierz nasz zestaw testowy i poznaj wszystkie smaki miodów które aktualne są w naszej ofercie.

Masz pytania? Napisz do mnie koniecznie na info@miodywowka.pl Bądźmy w kontakcie!

Hoarau G., Pelloux I., Gayot A. i wsp.: Two cases of type A infant botulism in Grenoble, France: no honey for infants. Eur. J. Pediatr., 2011 Dec 10. [Epub ahead of print]

„Kształtowanie preferencji smakowych we wczesnym okresie życia” Ewa Toporowska-Kowalska, Marzena Funkowicz

Miód. Skład i jego właściwości biologiczne. Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia

Opublikowano w : Porady

Zostaw komentarz

expand_less