Baza wiedzy

Nie tylko miód - dlaczego pyłek pszczeli jest Ci potrzebny?

Nie tylko miód - dlaczego pyłek pszczeli jest Ci potrzebny?

Dużo trenujesz, często chorujesz, a może żyjesz w stresie? Walczysz z dolegliwościami albo chcesz im zapobiec? Powody, żeby wprowadzić do diety pyłek pszczeli można mnożyć – i na któryś na pewno się łapiesz. Co to jest pyłek pszczeli, jak powstaje i jak go stosować?

Pyłek pszczeli – jak wygląda

W zależności od tego, z jakich roślin powstaje, pyłek pszczeli wygląda zupełnie inaczej. Jego powierzchnia może być lepka lub chropowata. Może być też jasnożółty lub brązowy – wszystko zależy od roślin, nasłonecznienia, pory roku. Można powiedzieć, że pyłek pszczeli opowiada historie, ale rozumieją je chyba tylko pszczoły i niektórzy pszczelarze?. Wybierając pyłek, nie sugeruj się więc za bardzo tym, jak pyłek pszczeli wygląda. Słoiczki z jednej pasieki mogą się od siebie różnić, w zasadzie gdyby się zupełnie nie różniły, a kulki pyłku były identyczne jak kryształki cukru w torebce, lepiej zachować czujność. Natura jest raczej niepowtarzalna.

Pyłek pszczeli właściwości i działanie

Skoro kulki pyłku kwiatowego różnią się wyglądem w zależności od pochodzenia, delikatnie różnią się też składem i właściwościami. Badając pyłek odkryto, że w takiej małej kulce mieści się ponad 200 składników. Są tu cenne minerały i witaminy, ale też dużo białek, co sprawia, że jest to produkt polecany osobom na dietę bezmięsnej lub wegańskiej. O właściwościach pyłku kwiatowego dietetycy mówią, że to naturalny suplement albo prawdziwy superfood od pszczół! Warto poznać go bliżej.

Pyłek pszczeli – na co pomaga?

Jeśli chodzi o pyłek pszczeli – efekty można wymieniać bez końca. Pyłek pszczeli ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne, przeciwzapalne i dużo, dużo więcej. Dla kogo pyłek pszczeli?
- Dla osób z obniżoną odpornością
- Dla żyjących w stresie i nerwusów
- Dla uczniów
- Dla odchudzających się
- Dla sportowców
- Dla dbających o urodę

Pyłek pszczeli – przeciwwskazania

Nie ma właściwie powodów do unikania pyłku – podstawowy to uczulenie na produkty pszczele. Alergicy powinni do pyłku podejść ostrożnie, przyjmując na początek niewielkie jego ilości. Może się okazać, że jest dobrze tolerowany i nie będzie żadnych powodów do jego unikania?. Czy pyłek pszczeli można podawać dzieciom? Jak najbardziej! Trzeba tylko poczekać do trzecich urodzin malucha i najpierw podać pyłek testowo, żeby zauważyć objawy potencjalnej alergii. Z naszych doświadczeń wynika, że pyłek pszczeli dla dzieci najlepiej sprawdza się jako dodatek do deserów.

Pyłek kwiatowy jak stosować

Pyłek pszczeli dobrze jest przyjmować w postaci napoju – to forma najlepiej przyswajalna. Niektórzy sugerują namaczanie go przez noc i picie rano, inni po prostu zalewają wodą (ale nie gorącą!) i piją. Z pewnością znajdziesz swój sposób! Ile pyłku pszczelego dziennie? To zależy. Jeśli zamierzasz pić go profilaktycznie, łyżka dziennie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli walczysz z infekcją – nawet 3 łyżki dziennie są zalecane. Pijemy taką miksturę na czczo lub w ciągu dnia przed posiłkiem. Czy pyłek pszczeli można pić codziennie? Tak, chociaż szczególnie przy dużych ilościach pyłku to dość intensywna kuracja. Niektórzy specjaliści zalecają, żeby po miesiącu codziennego picia pyłku zrobić przerwę na kilka tygodni, a potem wrócić do pyłku – tak, żeby zrobiły się z tego ze trzy cykle pyłku w ciągu roku. Pyłek pszczeli ma delikatny smak, ale nie każdy za nim przepada na tyle, żeby go pić. Rozwiązaniem jest stosowanie pyłku jako posypki do owsianki (nie może być gorąca!), jogurtu, deseru, a nawet sałatki.

Pyłek pszczeli – cena i inne ważne sprawy

Z pyłkiem pszczelim jest tak, jak z miodem i innymi naturalnymi produktami: lepiej nie mieć zaufania do zbyt niskich cen. Dobre pochodzenie, dobrostan pszczół i praca prawdziwych pasjonatów musi kosztować. Niska cena oznacza, że czegoś prawdopodobnie zabrakło, a w przypadku pszczelich produktów może się to przełożyć na właściwości  - i nie będzie oczekiwanych efektów. Pyłek pszczeli - jak rozpoznać prawdziwy? Poza ceną prawdziwy pyłek pszczeli charakteryzuje żółty kolor (jak wspominaliśmy – odcieni jest bez liku) i delikatny słodki, miodowy zapach. Jeśli traficie na intensywnie słodki w smaku pyłek, powinniście być zaniepokojeni. Co prawda 30% pyłku to cukier, ale nie powinna być to jedyna wyczuwalna nuta smakowa.

Jeśli chcesz dać szansę pyłkowi z dobrej pasieki, nasz ulubiony naturalny suplement znajdziesz tutaj.

Opublikowano w : Porady

Zostaw komentarz

expand_less