Baza wiedzy

Pierwszy miód w Pasiece Wowka w 2023 roku!

To, jaki miód powstaje w ulu, to efekt decyzji podejmowanych przez pszczoły i tego, do jakich kwiatów mają akurat dostęp. Pszczoły potrafią latać przelecieć nawet kilka kilometrów, by zdobyć pyłek! Tej wiosny przepięknie kwitł rzepak na okolicznych polach, więc nie byliśmy zaskoczeni, kiedy sprawdzając stan ramek, poczuliśmy ten charakterystyczny, słodki zapach.

Kiedy się go spodziewamy? Prawdopodobnie pierwsze ramki będziemy mogli go wyjąć z ula i odwirować na przełomie maja i czerwca.

Co potem? Dwie opcje:

- rozlewamy do słoiczków i jeszcze tego samego dnia wysyłamy do osób, które kupiły w przedsprzedaży pierwszy płynny miód z tego roku

- rozbijamy miód, by miał bardziej kremową konsystencję i wysyłamy w ciągu kilku dni do osób, które kupią taki świeży kremowy miód w przedsprzedaży

Dlaczego tak? Opowiedzmy o tym od początku.

Za co kochamy miód rzepakowy?

Miód rzepakowy to lubiany miód o jasnym, słomkowym kolorze. Ma łagodny smak z delikatną nutką goryczy. Zawiera wiele cennych składników, m.in. żelazo o przyswajalności przekraczającej 60%. Przypisuje mu się dobry wpływ na kondycję serca i wątroby. Olejki eteryczne zawarte w miodzie wspierają górne drogi oddechowe, dlatego bywa pomocy przy kaszlu i infekcjach. Sprawdza się na kanapkach i jako dodatek do deserów. Latem to doskonały składnik napojów izotonicznych. Można wyjadać łyżeczką ze słoika lub używać jako zdrowszego słodzidła do herbat i wypieków. Trzeba tylko pamiętać, że pod wpływem wysokich temperatur miód wciąż jest smaczny, ale już nie tak zdrowy.

Wyjątkowe cechy miodu rzepakowego

Miód rzepakowy wyróżnia jego wiosenny zapach, jasny kolor, ale też gęsta konsystencja. Duża zawartość glukozy i niska wilgotność tego pierwszego wiosennego miodu sprawia, że szybko się on krystalizuje, czyli zmienia formę z płynnego na stałą, z widocznymi kryształkami cukru. To naturalny proces, który nie odbiera mu cennych właściwości ani wyjątkowego smaku. Prędzej czy później dzieje się tak z każdym miodem. Jeśli macie miód, który od miesięcy jest płynny to najprawdopodobniej nie jest to naturalny miód lub jest to miód po podgrzaniu, które wpływa na jego postać i – niestety – pozbawia go właściwości.

Jak można bezpiecznie wpłynąć na konsystencję miodu?

Miód w postaci skrystalizowanej można po prostu pokochać lub… rozbić, czyli mieszać, aby stał się bardziej kremowy. Pracujemy z miodem w ten sposób, bo lubimy – tak jak Wy! – kiedy miód się dobrze rozsmarowuje na kanapce, bez wyczuwalnych kryształków cukrów. Nie przegrzewamy go ani nie dodajemy niczego dla podkręcenia smaku czy konsystencji (chyba, że robimy miód smakowy z owocami – to inna historia!). Dlaczego to taka ważna sprawa w przypadku miodu rzepakowego? To miód, który krystalizuje bardzo szybko. Jeśli wyjmiemy miód z ula, odwirujemy i wyślemy do Was, dotrze on najprawdopodobniej w postaci płynnej i taki będzie Was cieszył przez chwilę. Jeśli nie zjecie go szybko, możecie obserwować, jak gęstnieje i zmienia fakturę (to naturalny, zdrowy proces – przypominamy!). Dlatego forma już kremowa i rozbita, ale świeża i pachnąca, może być dla Was atrakcyjniejsza.

  • Wybierzcie, jaki miód lubicie i jaki chcecie dostać – płynny czy kremowany?

  • Obserwujcie nasze media społecznościowe – informujemy tam, na jakim etapie pracy jesteśmy i ile jeszcze czekania przed nami

  • Nastawcie się na dynamiczną sytuację, jeśli wybierzecie opcję płynną – nie zagwarantujemy Wam w tej chwili, kiedy będzie wysyłka, ale będzie tego samego dnia, kiedy odwirujemy miód.

  • Bez względu na wybraną formę miodu – zajadajcie się nim, bądźcie zdrowi i cudowanie zasłodzeni?

  • Jeśli macie jakieś pytanie dotyczące tegorocznego miodu rzepakowego – piszcie:  kontakt@miodywowka.pl

Jesteśmy dla Was – my i nasze pszczoły?. To będzie słodkie lato!

Opublikowano w : Aktualności, Ciekawostki

Zostaw komentarz

expand_less