Baza wiedzy

Surowy miód - czym jest, jak powstaje i dlaczego warto go wybrać?

Przegrzewanie - niszczenie miodu

Pszczeli miód nie lubi wysokich temperatur - przegrzewanie sprawia, że traci cenne składniki i witaminy. Po co więc niektórzy producenci przegrzewają ten wspaniały, naturalny produkt? Pod wpływem temperatury jego konsystencja dłużej zostaje płynna. Miód ładniej wygląda i łatwiej się go używa. Szkoda, że to już tylko czysty cukier udający prawdziwy miód o dobroczynnym działaniu. Dlatego ważne jest pochodzenie miodu oraz nasza świadomość tego produktu. Miód o wiecznie płynnej konsystencji albo znacznie tańszy niż innych firm, nie może być wartościowy. Wiedzą o tym wielbiciele miodu i dlatego coraz częściej sięgają po miody surowe.

Surowy miód - najzdrowsze rozwiązanie

Surowy miód, znany jako miód nierozgrzewany, to miód w najczystszej postaci. Nie jest w żaden sposób przetworzony przez pszczelarza - ani termicznie, ani mechanicznie. Jak powstaje miód surowy? To proste: pozyskiwany jest z plastra miodowego, odcedzany przez sito lub tkaninę, by usunąć zanieczyszczenia, a potem pakowany do beczki i z niej bez rozgrzewania jest wyłupywany i pakowany do słoików. Taki miód uznawany jest za najzdrowszy, a badania potwierdzają, że to skarbnica minerałów, w tym cynku, potasu, wapnia i magnezu, oraz probiotyków i enzymów pszczelich. Stanowi dobre źródło witamin z grupy B, witaminy A, C i K. Zawiera ponad 4 razy więcej przeciwutleniaczy niż miód konwencjonalny, a jego łatwa przyswajalność i właściwości bakteriobójcze są bezcenne. Tego właśnie potrzebujemy, by zachować zdrowie lub pomóc sobie w chorobie.

Jak rozcieramy nasze miody na zimno? Oto krótkie video z tego procesu: 

Miód prosto z pasieki, a nie fabryki

Miód pszczeli jest ceniony od starożytności. Przez wieki wykorzystywano go w kosmetyce i medycynie. Przypisywano mu właściwości wspomagające leczenie dolegliwości skórnych oraz schorzeń układu pokarmowego i oddechowego. Dla naszych babć był podstawowym specyfikiem wspierającym walkę z infekcjami dróg oddechowych. Tak ceniony był jednak miód z pasieki, a nie z fabryki. Znajome pasieki położone blisko lasów i łąk były pewnym źródłem wysokiej jakości miodu. Teraz miód możemy kupić w każdym sklepie, ale już bez naturalnych walorów. Surowy raczej nie zdarza się w sprzedaży w zwykłych sklepach. Dlatego warto kupować miód z tradycyjnych polskich pasiek. Wtedy możemy mieć pewność, że każdy słoik to efekt pracy profesjonalistów szanujących pszczoły i ich dzieło. Na szczęście wiele dobrych pasiek, w tym Pasieka Wowka, prowadzi sklepy internetowe, co pozwala na wygodne zakupy. Dostępny jest nawet surowy miód! Zdecydowanie polecamy ten i inne wyroby pszczele. Zima będzie z nimi zdrowsza i słodsza!

Opublikowano w : Aktualności, Ciekawostki

Zostaw komentarz

expand_less