Baza wiedzy

Jakie rośliny lubią pszczoły?

Pszczoły są nam potrzebne jak tlen: nie tylko dlatego, że bez nich nie będzie miodu, ale też dlatego, że są ważnym elementem ekosystemu. Zapylają kwiaty i rośliny uprawne – większość z nich bez pszczół nie da sobie rady, a my z kolei nie damy sobie rady bez jedzenia. Dbając o pszczoły, dbamy więc o siebie, dlatego zapewnianie im źródła pyłku i nektaru to naprawdę ważna sprawa. Jeśli jesteś osobą zdecydowaną na miododajną grządkę lub doniczkę, mamy dla Ciebie kilka porad.

Kiedy siać rośliny miododajne?

Popularność nasion roślin miododajnych jest największa wiosną. To zrozumiałe, w kwietniu i maju generalnie zajmujemy się roślinami i uprawą ogrodów. Jasne, możesz od razu kupić nasiona lub sadzonki i działać – jest świetny czas na to. Warto też jednak spojrzeć na potrzeby pszczół w skali całego roku i zaplanować rośliny, które będą źródłem pyłku i nektaru w marcu oraz o tych, które przydadzą się pszczołom w październiku. Jest tu trochę logistyki, ale warto się postarać. Pamiętaj, że nie tylko jednoroczne kwiaty się sprawdzają – sporo jest wieloletnich roślin miododajnych, które z łatwością możesz posadzić czy wysiać. Z korzyścią dla pszczół i dla siebie!

Co najlepiej zasiać dla pszczół?

Pszczoły zbierają nektar i pyłek z rozmaitych roślin, ale mają swoich ulubieńców. Oto kilka gatunków, które przyciągną je na Twój balkon lub do Twojego ogrodu:

Lawenda. To jedna z ulubionych roślin pszczół, ale też świetne rozwiązanie do ogrodu, na balkon czy nawet na zewnętrzny parapet okna.

Truskawki i poziomki. Tutaj wszyscy wygrywamy: masz rośliny i owoce, a pszczoły mają pożywienie. W sklepach jest mnóstwo krzaczków wiszących, więc niemal w każdych warunkach można je hodować.

Krokusy, przebiśniegi i pierwiosnki. Kwitną już w marcu, możesz więc pomóc pszczołom w trudnym czasie (i cieszyć się kwiatami!).

Wrzosy. Dzięki nim pszczoły będą miały u Ciebie czego szukać jesienią.

Inne cenione przez pszczoły rośliny to bodziszki (geranium), dzwonki, dalie i heliotropy. Dwie ostatnie możesz wykopać na zimę i dobrze zabezpieczyć, a wiosną posadzić znowu.

Rośliny miododajne odporne na trudne warunki

Nie każdy ma ogród, a nawet jak ogródek czy działka jest, to nie zawsze ma dobrej jakości glebę. Podpowiadamy, jakie rośliny miododajne warto wysiać nawet na piasku i powinny się przyjąć:

mak polny,

facelię błękitną,

chaber bławatek,

jeżówkę purpurową.

Wspomniana już lawenda też nie jest wymagająca. Trochę trudniejsze w uprawie są cenione przez pszczoły gorczyca biała, ogórecznik lekarski czy słoneczniki. W dobrych sklepach ogrodniczych możecie kupić zestawy nasion bylin z zaznaczeniem, czy to na ciężką czy lekką glebę.

Czy pszczoły lubią zioła?

Kwiaty to pierwsze skojarzenie z tym, co można posiać dla pszczół, ale one lubią też zioła, które skutecznie wabią je do Waszych doniczek i grządek. Warte uwagi zioła miododajne:

Szałwia. Pszczoły przyciąga jej intensywny zapach i jasnofioletowe kwiaty, a Ty masz przyprawy w doniczce.

Melisa, bazylia, tymianek i rozmaryn. Pachnąca podstawa w kuchni, a pszczoły też docenią!

Krzewy miododajne? Oczywiście!

Kwiaty i zioła to dopiero początek. Pszczoły lubią też kwitnące krzewy. To wieloletnie rośliny miododajne, dzięki którym raz a dobrze planujesz nasadzenia dla pszczół i nie musisz się o nie martwić każdego roku. Coraz częściej spotykane są też na balkonach – potrafią pięknie rosnąć w mieście.

malina,

agrest,

czarna porzeczka,

berberys,

czeremcha zwyczajna,

kłokoczka południowa,

kruszyna pospolita,

leszczyna róża,

śnieguliczka biała.

Drzewa takie jak wiśnia i jabłoń to pomysły do ogrodu, których nikomu nie trzeba tłumaczyć. Na wszelki wypadek informujemy, że pszczoły za nimi przepadają.

Jakich roślin nie lubią pszczoły?

Nie każdy kwiat jest dla pszczół interesujący. Często widywane na balkonach i w ogródkach bratki czy surfinie, hortensje albo jedne z najpopularniejszych kwiatów w Polsce – tulipany nie należą do ulubionych roślin naszych bzyczących przyjaciół. Nie oznacza to, że trzeba ich unikać. Wystarczy z myślą o pszczołach dołożyć gatunki miododajne i wszyscy będą zadowoleni. Niektórych gatunków trzeba unikać – są to trujące dla pszczół rośliny. Jeśli pszczoła zbierze pyłek ze szkodliwej rośliny, może się rozchorować cała rodzina. Groźne rośliny to kasztanowiec biały, kasztanowiec różowy i jaskier ostry oraz różanecznik żółty, ciemiężyca biała, wawrzynek wilczełyko i tytoń.

Jak dbać o rośliny miododajne?

Jeśli Twój ogród lub balkon ma być miejscem przyjaznym dla pszczół, musisz bardzo ostrożnie podchodzić do wszelkiego rodzaju chemicznych środków na mszyce i inne problemy. Nawozy czy opryski działają w różny sposób i mogą być bardzo szkodliwe dla pszczół. W skrajnym przypadku może dojść do zatrucia pszczoły, jej rodziny i miodu! Czyli: żadnych pochopnych decyzji, czytajcie etykiety i dowiadujcie się, co jest bezpieczne dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Nie oznacza to zakazu wspomagania roślin. Są środki, które można zawsze bezpiecznie stosować, inne też, ale tylko czasem – na przykład nie w czasie kwitnienia. Nie podamy Wam tu konkretów, ponieważ środków jest mnóstwo, dlatego czytajcie etykiety i ulotki. Najlepiej decydujcie się na naturalne środki ochrony roślin i nawozy, kompost na przykład. Jeśli jednak macie problem z roślinami, cokolwiek zrobicie – pomyślcie dwa razy, bo odpowiadacie również za bezpieczeństwo pszczół.

Opublikowano w : Ciekawostki

Zostaw komentarz

expand_less