Baza wiedzy

Z życia pszczoły

Z życia pszczół - cz.1

Udaj się z nami w podróż poznawczą i dowiedz się, jak wyglądają poszczególne etapy z życia pszczoły. W tym wpisie pierwsze 4 z 9 etapów prac, które pszczoła wykonuje w trakcie swojego krótkiego istnienia.

PSZCZOŁA SPRZĄTACZKA

Pierwsze 3 tygodnie życia pszczoła pozostaje w ulu. Poświęca się pracom porządkowym. Nie wylatuje na zewnątrz, zaraz po wydostaniu się ze swojej komórki czyści ją, usuwa zabrudzenia i wygładza ściany, przygotowując miejsce dla następnego lokatora. Potem bierze udział w karmieniu starszych larw. 

PSZCZOŁA KARMICIELKA

Kiedy u robotnicy zaczynają funkcjonować gruczoły wytwarzające mleczko pszczele, staje się ona karmicielką. Przez 10 dni zajmuje się młodymi larwami, które odżywiają się tylko mleczkiem.

PSZCZOŁA MAGAZYNIERKA

Trzecim etapem życia pszczoły jest stanowisko magazynierki. Pszczoła nadal nie wylatuje z ula, ale zajmuje się już odbiorem nektaru od zbieraczek i przenosi go do komórek plastrów. Uczestniczy również w obróbce pyłku, ubijając go głową w komórkach

PSZCZOŁA ZWIADOWCA

Pierwszy oblot który wykonuje pszczoła, służy rozpoznaniu terenu. Obok zapamiętania położenia, rozpyla substancje zapachowe wokół ula - charakterystyczne dla danego roju. Krok po kroku zatacza coraz szersze kręgi zapamiętując teren. Dzięki temu nasza pszczoła zawsze wraca do swojej rodziny. 

Opublikowano w : Ciekawostki

Zostaw komentarz

expand_less