Baza wiedzy

Miody nierozgrzewane - co to jest?

Aby zachować wszystkie dobroczynne właściwości miodu, należy starannie wybrać źródło, z którego go zakupujemy. Niektóre z wielkich firm produkującą miód (lub wręcz wyroby miodopodobne!) sięga do praktyk, które sprawiają, że wszystko co dobre w naturalnym miodzie ginie. Jedną z takich praktyk jest przegrzanie miodu podczas jego obróbki - ma to na celu wydłużenie czasu, w którym miód pozostaje w płynnej konsystencji (naturalny miód zawsze, prędzej czy później, będzie krystalizował!) oraz ułatwienie przelewania go do słoików. Niestety, w ten sposób zyskujemy wyłącznie na aspekcie wizualnym miodu, tracąc wszystko, co w nim naturalnie dobre. 

Co wpływa na zawartość dobroczynnych składników w miodzie? Jak kupić dobry miód? Na co uważać podczas kupowania miodu? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Miód i jego właściwości

Miód jest naturalnym produktem pszczeli, który w zdecydowanej mierze składa się z naturalnego źródła energii - cukrów prostych. To właśnie przez ich zawartość, każdy naturalny miód z upływem czasu zależnym od jego rodzaju, zacznie krystalizować. Skrystalizowany miód jest wciąż jak najbardziej wartościowym produktem, jednakże wiele osób, przyzwyczajonych do prezentacji w mediach miodów w postaci płynnej, a nie będące zaznajomione w temacie, mogą zakupić miód z supermarketu, który owszem, będzie smakował jak miód, pozostanie na długo w stanie płynnym, lecz koniec końców, będzie wyłącznie cukrem w płynie. Bez witamin, minerałów i drogocennych pierwiastków, z których miody słyną.

W zależności od rodzaju, znajdziemy w miodach różne stężenie witamin, takich jak witamina A, witaminy z grupy B, C, biotynę, kwas foliowy, kwas pantotenowy oraz także istotne dla wsparcia zdrowia mikroelementy jak wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, kobalt, molibden i mangan. Miód naturalny to prawdziwa pomoc w utrzymaniu zdrowego organizmy, w dodatku - 100% naturalne!

Miód przegrzany? Nie, dziękuję!

Tylko w stanie surowym, poddanym jak najmniejszej obróbce, miód zachowuje swoje dobroczynne właściwości. Wpływ na ich zawartość ma temperatura, w której poddany bywa we wstępnej i późniejszej obróbce. Ustaloną granicą, do której można podgrzać miód bez utraty prozdrowotnych składników jest 40 stopni Celsjusza. Powyżej tej temperatury, wszystkie witaminy i mikroelementy zawarte w miodzie giną, pozostawiając miejsca samej glukozie. Jak jednak można mieć pewność, że miód, który kupiliśmy nie został w procesie produkcji przegrzany? Znając uśredniony czas krystalizacji poszczególnych gatunków miodu, powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza, gdy zimą lub wczesną wiosną zauważymy miody słynące z szybkiej krystalizacji wciąż pozostające w stanie płynnym. To znak, że miód taki został nadmiernie rozgrzany w procesie produkcji lub poddany innym, szkodliwym praktykom - rozwodniony, zmieszany z resztami miodów importowanych zza granicy, itp. Taki miód, mimo, że ładny dla oka, prócz tego, że nie posiada już nic ze swych właściwości, może wręcz zaszkodzić! W miodach z importu, szczególnie z krajów azjatyckich, wykrywano już stężenie metali i toksyn, szkodliwych dla zdrowia. Jest to wynik produkcji miodów na wysoką skalę w zanieczyszczonych środowiskach. 

Miód z polskiej pasieki gwarancją 100% jakości

Jak zatem kupić dobry miód? Najlepszą i najbezpieczniejszą decyzją będzie zakup miodu ze sprawdzonego źródła. Polecamy nasze Miody Wowka jako naturalne źródło zdrowia i smaku. Nasze miody poddajemy minimalnej obróbce i przykładamy dużą wagę do zachowania wszystkich jego prozdrowotnych właściwości. Nie bez znaczenia jest również miejsce, w którym mamy nasze ule - pasieka Wowka znajduje się w najczystszych rejonach Warmii, z dala od miejskich zanieczyszczeń i toksyn. Gwarantujemy, że nasze miody są nie tylko wyborne w smaku, lecz co najważniejsze pełnowartościowe i zdrowe.

Miody kremowane z pasieki Miody Wowka również należą do takich produktów. Proces kremowania miodu zapewnia delikatną, kremową konsystencję, dzięki czemu miód kremowany idealnie nadaje się do smarowania na kanapki - w konsystencji przypomina masło i wolniej krystalizuje. Proces kremowania miodu przebiega wedle wszelkich zasad mających na celu zachowanie jego cennych składników - rozcierany jest on w specjalnej maszynie, dzięki czemu zyskuje swoją charakterystyczną gładkość. Temperatura używana podczas temu procesu nie przekracza nigdy 36 stopni Celsjusza. Dodatkowo wzbogacamy wybrane miody w liofilizowane owoce - to właśnie dzięki nim, miody zyskują nie tylko piękny kolor, lecz również smak wykorzystanych w nim owoców. Szczególnie polecamy nasze bestsellerowe miody kremowane z Truskawką, Maliną i Porzeczką.

Mamy nadzieję, że artykuł wzbogacił Was o wiedzę niezbędną do podjęcia decyzji przy zakupie miodu idealnego. Pamiętajmy, że jest on naturalnym źródłem zdrowia - i jako produkt naturalny nie wymaga głębokich ingerencji ze strony człowieka w procesie obróbki. Miody Wowka do dary natury prosto z przepięknej Warmii. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty sprzedażowej, życzymy smacznego oraz dużo zdrowia!

Opublikowano w : Ciekawostki

Zostaw komentarz

expand_less